Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe

Foci

Kedvenc focistám

Lionel Andrés Messi(Rosario, 1987. június 24.) argentin labdarúgó, aki jelenleg a spanyol FC Barcelona és az argentin válogatott játékosa. Messi generációjának egyik kiemelkedő játékosa, aki fiatalon lehetett az Aranylabda- és FIFA az év játékosa szavazás jelöltje, 22 éves korára pedig mindkét díjat elnyerte. Rendelkezik spanyol állampolgársággal, ezért európai játékosnak is számít.Néhányan egyenesen a világ legjobb labdarúgójának tartják a csatárként vagy középpályásként alkalmazott játékost. Játékstílusa és képességei alapján sokszor hasonlítják Diego Maradonához, a legendás argentin játékoshoz, aki maga is utódjának nevezte Messit.
Messi fiatalon kezdett futballozni, a benne rejlő lehetőséget pedig korán felismerte az FC Barcelona. 2000-ben hagyta el szülővárosa csapatát, a Newell's Old Boys-t, és Európába költözött családjával, miután a Barcelona felajánlotta, hogy finanszírozza növekedési hormon hiányának kezelését. 2004-05-ös bemutatkozó szezonjában ő lett a spanyol bajnokság történetének legfiatalabb játékosa és gólszerzője. Ebben a szezonban spanyol bajnok, egy évvel később bajnok és Bajnokok Ligája-győztes lett. A 2006-07-es szezon jelentette számára a nagy áttörést: állandó kezdő lett Barcelonában, mesterhármast szerzett a Real Madrid ellen, és 14 góllal végzett a bajnokságban. Eddigi legsikeresebb szezonja a 2008-09-es volt, amelyben 38 góljával fontos szerepet játszott a Barcelona triplázásában. A 2009-10-es évadban szerzett 47 góljával ő is beállította az  addig  Ronaldo által tartott FC Barcelona klubrekord Messi hat góllal gólkirályi címet nyert a 2005-ös ifjúsági labdarúgó-világbajnokságon, ahol két döntőbeli góljával segítette Argentínát világbajnoki címhez. Röviddel ezután állandó tagja lett a felnőtt válogatottnak. 2006-ban minden idők legfiatalabb argentin világbajnoki résztvevője lett, majd 2007-ben ezüstérmet szerzett a Copa Americán. 2008-ban Pekingben olimpiai aranyérmet nyert az argentin labdarúgó-válogatott.

Gyermekkor
Lionel Messi 1987. június 24-én született az argentinai Rosarioban, Jorge Horacio Messi és Celia María Cuccittini gyermekeként. Apai ágon ősei az olaszországi Anconából származnak, ahonnan őse, Angelo Messi 1883-ban Argentinába emigrált. Két bátyja és egy húga van, Rodrigo, Matías, illetve María Sol. Öt évesen kezdett el futballozni egy helyi, Grandoli nevű csapatban, ahol apja volt az edző. 1995-ben Messi a szintén rosarioi Newell's Old Boys-hoz igazolt. 11 éves korában növekedési-hormon hiányt diagnosztizáltak nála. Az argentin első osztályú River Plate érdeklődött iránta, de nem volt arra kapacitása, hogy finanszírozza a fiú gyógykezeltetésének havi 900 dolláros költségeit. Ekkor szerzett Messiről tudomást Carles Rexach, a Barcelona akkori sportigazgatója, aki felajánlotta, hogy a spanyol klub fizeti a kezeléseket, amennyiben az argentin Európába szerződik. Messi a családjával együtt Európába költözött, és a Barcelona korosztályos csapataiban kezdett játszani. Két unokatestvére Maxi és Emanuel Biancucchi is labdarúgó lett.

Klubkarrierr

Barcelona
 Messi 2003 nov. 13-án, 16 évesen és 145 naposan játszott először a Barcelona első csapatában, a Porto elleni barátságos meccsen. Egy éven belül, 2004. október 16-án, 17 évesen és 114 naposan Frank Rjkaard edzősége alatt a bajnokságban, tétmeccsen is bemutatkozhatott. Ezzel a Barcelona történetének harmadik legfiatalabb játékosa lett, aki játszott az első csapatban, és a legfiatalabb, aki pályára léphetett a bajnokságban (ezt a rekordot azóta Bojan Kric 2007szeptemberében megdöntötte). Első felnőtt csapatban szerzett gólját 2005. május 1-jén, az Albacete elleni mérkőzésen lőtte, ezzel 17 éves, 10 hónapos és 7 napos korában minden idők legfiatalabb barcelonai játékosa lett, aki gólt tudott szerezni a spanyol bajnokságban. Bojan Krkić 2007-ben ezt a rekordot is megdöntötte; épp Messi gólpasszát követően volt eredményes. Messi hálásan nyilatkozott Frank Rijkaardról, korábbi edzőjéről: "Sosem felejtem el, hogy ő indított el a pályámon. Önbizalmat adott nekem, amikor még csak tizenhat-tizenhét éves voltam."

2005-06-os szezon
2005. szeptember 16-án a Barcelona három hónapon belül másodszor is bejelentette, hogy módosítja Messi szerződését; ez alkalommal az első csapat játékosaihoz igazították a fizetését, és 2014 úniusáig hosszabbították meg a kontraktust. Messi szeptember 26-án kapta meg a spanyol állampolgárságot, ezzel pályára léphetett második szezonjában is. A Bajnokok Ligájában először szeptember 27-én, az olasz Udinese ellen léphetett hazai pályára. A szurkolók felállva tapsoltak a becserélésekor, ő pedig főleg Ronalhino -val bemutatott kombinációi, és higgadt megoldásai segítségével volt hasznára csapatának.
Messi 17 bajnoki mérkőzésén hat gólt szerzett, 6 Bajnokok Ligája fellépésen pedig egyet. Szezonja viszont idő előtt véget ért, amikor 2006. március 7-én combizomszakadást szenvedett a jobb lábában, a Chelsea elleni Bajnokok Ligája negyeddöntő visszavágóján. A Frank Rijkaard edzette Barcelona bajnokként  és  BL Győztesként fejezte be a szezont.
2006-07-es szezon
 A következő szezonban Messi stabil kezdővé vált, és 26 bajnoki meccsen 14 gólt szerzett. 2006 november 12-én, a Real Zaragoza  ellen lábközépcsont-törést szenvedett, ami három hónapos kihagyásra kényszerítette. A sérüléséből Argentínában lábadozó játékos 2007.február 11.-én tért vissza, csereként   beállva a Racing Santander elleni meccs második félidejében. Március 11-én hatalmas formában játszva mesterhármast rúgott az Segítségével a tíz emberrel Barcelona 3-3-as döntetlent ért el. Messi háromszor tudott egyenlíteni, harmadik gólját a hosszabbításban szerezve. Ezzel a teljesítménnyel ő lett az 1994-95-ös szezon óta az első játékos, aki három gólt tudott szeretni az El Clásico-n. (Abban a szezonban a Real Madrid játékosa,Iván Zamorano volt képes erre a bravúrra.) Messi egyben a legfiatalabb olyan játékos lett, aki gólt tudott szerezni a Real Madrid-Barcelona rangadók valamelyikén. A szezon vége felé egyre gyakrabban szerzett gólokat: 14 bajnoki találatából 11-et az utolsó 13 meccsen ért el.

Messi azt is bebizonyította, hogy a Maradonához történő hasonlítgatások nem teljesen légből kapottak; egy szezon alatt szinte lemásolta nagy elődje két leghíresebb találatát. 2007. április 18-án két gólt szerzett a Getafe elleni Király Kupa elődöntőn, amelyek közül az egyik nagyon hasonított Maradona 1986-os, Anglia ellen szerzett szólógóljára. A világ sportsajtója Maradonához hasonlította Messit, a spanyol sajtó pedig "Messidona"-nak nevezte. Körülbelül ugyanakkora távon (62 méter) cselezett ki ugyanannyi embert (a kapussal együtt hatot), mielőtt a kapuba gurított volna, nagyon hasonló helyről, mint Maradona 21 évvel korábban. A gólt is ugyanúgy, a szögletzászló felé rohanva ünnepelte. A meccs utáni sajtótájékoztatón Deco, Messi akkori csapattársa a következőt mondta: "A legnagyobb gól volt, amelyet valaha láttam." Az Espanyol ellen olyan gólt szerzett, amely kísértetiesen hasonlított a hírhedt "Isten Keze" gólhoz. Messi a labdáért ugrott, és kézzel ütötte el azt a kapus Carlos Kameni mellett. Az ellenfél játékosainak tiltakozása, és a kezezést egyértelműsítő videófelvételek ellenére a gólt megadták.

2007-08-as szezon

Messi a szezont kirobbanó formában kezdte. Szeptemberben például egy hét alatt öt góllal segítette a Barcelonát. 2007. szeptember 19-én egy góllal vette ki a részét az Olimpique Lyon   3-0 arányú legyőzéséből, a Bajnokok Ligája egyikNou Campban
rendezett csoportmérkőzésén. Ez után két gólt szerzett a Sevilla elleni, szeptember 22-én lejátszott spanyol bajnokin, majd még kétszer betalált 26-án, a Real Zaragoza elleni 4-1 alkalmával. Ebben a szezonban, 2008. február 27-én Messi századik hivatalos meccsét játszotta a Barcelonában, a Valencia ellen.

Bekerült az év csapatának csatársorába, Didier Drogba és és Ronaldinho mellé a FIFPro, a profi labdarúgók szakszervezete által tartott szavazáson. A Marca című spanyol újság internetes oldalának szavazásán a voksolók 77 százaléka őt találta a világ legjobb játékosának. A barcelonai illetőségű El Mundo Deportivo és Sport újságok amellett érveltek, hogy ebben az évben Messinek kellene kapni az Aranylabdát. Franz Beckenbauer is ezt a véleményt képviselte. Több labdarúgó, például Francesco totti volt azon a véleményen, hogy Messi egyike a világ legjobb játékosainak.

Egy március 4-én, a Celtic elleni BL-mérkőzésen elszenvedett combizomsérülés következtében Messi hat hetes kihagyásra kényszerült. Három szezon alatt negyedszer sérült meg valamelyik lábának combizma, ezúttal a bal.

2008-09-es szezon

Miután Ronaldinho távozott Barcelonából, Messi örökölte a tízes számú mezt. 2008. október 1-jén, aSahtar Donyeck elleni Bajnokok Ligája mérkőzésen Messi Thierry Herry helyén lépett pályára csereként, majd a meccs utolsó hét percében két gólt szerezve 0-1-es hátrányból fordította meg az eredményt, kiharcolva a 2-1 arányú Barcelona győzelmet. A következő, Atletico Madrid elleni bajnokit Messi, és jó barátja, Segio Agüero párharcaként harangozták be. Messi egy szabadrúgásgólt szerzett, illetve egy gólpasszt adott a 6-1-es barcelonai győzelmet hozó találkozón. November 29-én ismét két gólt szerzett, ekkor a Sevilla elleni bajnokin. Előbb 23 méterről talált be, majd a kapust kicselezve kiszorított szögből volt eredményes. December 13-án, a szezon első Barcelona-Real Madrid összecsapásán Messi állította be a kettő-nullás végeredményt. A 2008-as  FIFA ÉV Játékosa szavazáson 678 ponttal a második helyen végzett a 935 pontot kapó Christiano Ronaldo  mögött.

Messi első 2009-es mesterhármasát az Atlético Madrid ellen 3-1-re megnyert Király Kupa mérkőzésen szerezte. 2009. február elsején csereként beállva két gólt lőtt a Racing Santander ellen, amelyeknek köszönhetően a Barcelona ismét 0-1-es hátrányból győzött. A második gól a klub történetének ötezredik gólja volt a spanyol bajnokságban. A bajnokság 28. fordulójában, a Málaga CF  elleni 6-0 arányú győzelem alkalmával Messi 30. gólját szerezte a szezonban, minden versenysorozatot figyelembe véve. Április nyolcadikán a Bayern München elleni BL-mérkőzésen két gólt szerzett, nyolc gólosra javítva egyéni csúcsát a BL-ben egy szezonban lőtt gólok tekintetében. Április 18-én Messi 20. bajnoki góljával a Barcelona 1-0-ra győzte le a Getafét, amivel megőrizte 6 pontos előnyét a bajnokságban a Real Madriddal szemben. Aszezon végéhez közeledve Messi két gólt szerzett (a 35.-et és 36.-at a szezonban) a Bernabéuban, a Real Madrid 2-6 arányú legyőzésekor, amely a madridiak legsúlyosabb veresége volt 1930 óta. Mindkét gólja után a szurkolók és a kamerák felé futott, felemelve a mezét, amely alatt Síndrome X Fràgil feliratú póló volt látható, amellyel felhívta a figyelmet a fragilis X-szindrómában szenvedő gyerekekre. A Chelsa elleni BL-elődöntő második félidejének hosszabbításában Messi passzolt Andrés Iniestához azt a gólt megelőzően, amelynek köszönhetően a Barcelona bejutott a Mancester United elleni döntőbe. Május 13-án spanyol Király Kupa győztes lett, miután a döntőben gólt szerzett és két gólpasszt adott az Athletic Bilbao ellen 4-1-re megnyert meccsen. Május 27-én ő állította be a Manchester United elleni BL-döntő 2-0-ás végeredményét a mérkőzés 70. percében. Ezzel a góllal ő lett a Bajnokok Ligája - egyébként valaha volt legfiatalabb - gólkirálya, 9 találattal. Kiváló idényének megkoronázásaként elnyerte a Bajnokok Ligája legjobb csatárának és legjobb játékosának járó díjakat. A Barcelona egy szezonban megnyerte a Király Kupát, a spanyol bajnokságot, és a Bajnokok Ligáját, ezzel a spanyol csapatok közül elsőként tudott triplázni.
 2009-10-es szezon
 A 2009-es UEFA SZUPERKUPA megnyerése után Josep Guardiola kijelentette, Messi talán a legjobb játékos, akit valaha látott. Szeptember 18-án Messi új szerződést írt alá a Barcelonával, amely2016 ig köti a klubhoz, illetve 250 millió euróban határozza meg kivásárlási árát. A szerződéssel Messi Zlatan Ibrahimovic mellett a bajnokság legjobban fizetett játékosává vált, 9,5 millió euró körüli éves fizetéssel. Négy nappal később, szeptember 22-én Messi két gólt lőtt, és egy gólpasszt adott a Racing Santander ellen 4-1-re megnyert bajnokin. Szezonbeli első gólját az európai porondon szeptember 29-én szerezte a Dinamo Kijev  elleni 2-0 során. A Real Zaragoza 6-1-es legyőzése során szerzett gólját követően Messi neve mellett hét mérkőzés után hat bajnoki gól állt, majd november 7-én a Mallorca elleni, Nou Camp-beli 4-2 alkalmával újabb gólt szerzett, büntetőből. 2009. december 1-jén Messinek ítélték a 2009-es Aranylabdát. A szavazáson Cristiano Ronaldo-t előzte meg, hatalmas fölénnyel (473 illetve 233 pont). Ez után a France Football magazinnak a következőket nyilatkozta: „A győzelmet a családomnak ajánlom. Mindig mellettem álltak amikor szükségem volt rájuk, és néha erősebb érzelmeket éltek meg, mint én magam.” December 19-én Messi győztes gólt szerzett a FIFA KLUBVILÁGBAJNOKSÁG abud-zabi döntőjén az Estiduantes  ellen. Két nappal később megkapta a FIFA Év Játékosa díjat, megelőzve sorrendben Cristiano Ronaldo-t, Xavit, Kakát és Andrés Iniestát. Először kapta meg a díjat pályafutása során, egyben ő volt az első argentin, akit ezzel a díjjal ismertek el. 2010. január 10-én először ért el mesterhármast az aktuális szezonban, a Tenerife  elleni idegenbeli 0-5 alkalmával. Január 17-én, egy a Sevilla ellen szerzett találattal Messi megszerezte századik gólját a klub színeiben. Márciusban öt mérkőzésen 11 gólt szerzett. Először Málaga elleni 2-1-es győzelem alkalmával talált be a 84. percben, majd az Almeira elleni 2-2-es döntetlen során mindkét gólt ő szerezte. Ezt követte egy olyan hét, ahol három mérkőzésen 8 gólt ért el. Az első hármat a Valencia elleni hazai 3-0-ás győzelem során rúgta, majd két góljával vállalt részt a Stutgart 4-0-ás legyőzéséből a BL-ben. Ezzel a Barcelona bebiztosította a negyeddöntőbe jutást. Végül a Zaragoza elleni idegenbeli 4-2 során ért el mesterhármast, amivel ő lett az első Barcelona-játékos, aki egymás utáni két bajnoki meccsen tud három gólt szerezni. Március 24-én az  Osassun ellen kétszázadik tétmeccsét játszotta a Barcelonában.
 2010. április 6-án pályafutása során először szerzett tétmérkőzésen négy gólt, a 4-1-es végeredménnyel záruló, Arsenal elleni Bajnokok Ligája negyeddöntő barcelonai visszavágóján. A négy góllal 25-re növelte a Bajnokok Ligájában szerzett találatai számát, ezzel utolérte Rivaldo-t a klub történetének legeredményesebb BL-gólszerzőjét. Április 10-én szezonbeli negyvenedik gólját szerezte, amikor az ősi rivális Real Madrid elleni 2-0 arányú idegenbeli győzelem során vezetést szerzett csapatának. Május 1-jén, a Villarreal otthonában aratott 4-1-es sikerből két góllal vette ki a részét, szezonbeli ötvenedik tétmeccsén. Három nappal később, május 4-én a Barcelona ismét 4-1-re nyert, ezúttal a Tenerife ellen. Messi ezen a meccsen is két gólt szerzett. A bajnokságban május 8-án már a 32. gólját szerezte, a Sevilla ellen idegenben megnyert mérkőzésen, majd a záró fordulóban, a Valladolid ellen lőtt két góljával beállította Ronaldo klubcsúcsát, aki még az 1996-97-es bajnokságban szerzett szintén 34 gólt. Messi eredménye 4 találattal marad csak el Telmo Zarra és Hugo Sanchez abszolút rekordjától. 2010. június 3-án nevezve lett spanyol bajnokság legjobb játékosának.

2010-11-es szezon
2010. augusztus 21-én, Messi mesterhármast szerzett a Sevilla ellen, a spanyol szuperkupában 4-0-ra megnyert mérkőzésen. A bajnokságot is góllal nyitotta, 3 perc alatt betalált a Racing Santander kapujába. Nagyszerű formában volt a  elleni Pathiakósz  BL -mérkőzésen, lőtt két gólt, adott két gólpasszt, és ugyancsak két alkalommal lőtt kapufát. Emellett pedig kihagyott egy tizenegyest is. A mérkőzést végül a Barcelona nyerte 5-1-re. 2011. január 10-én ő kapta meg a 2010-es év Aranylabdáját és ezzel megvédte a 2009-es díját.  Az aranylabda odaítélése kapcsán vita alakult ki, hiszen 2010-ben első alkalommal összevonták az Aranylabda és a FIFA év játékosa díjakat. Ezért az a helyzet állt elő, hogy a régebben alkalmazott szavazás alapján Wesley Sneijder kapta volna a díjat és e szerint Messi csak a negyedik lenne. A megváltoztatott szabályok azonban neki kedveztek, hiszen több ország képviselője szavazhatott. A díjátadás után ez miatt kialakult olyan vélemény, hogy a két díj egyesítése nem volt szerencsés, hiszen így nem az év legjobbja kapta a díjat. Az új rendszerben ugyanis egyértelműen az számított, hogy a szavazás pillanatában kit tartanak a világ legjobb játékosának.

Válogatott karrier
Messi 2004 júniusában mutatkozott be Argentína színeiben, egy Paraguay elleni barátságos meccsen, az U-20-as válogatottban. 2005-ben tagja volt annak a csapatnak, amely megnyerte a hollandiai ifjusági bajnokságot. A tornán megkapta a legjobb játékosnak járó Aranylabdát, és a legjobb góllövőnek járó Aranycipőt is.   A felnőtt válogatottban 18 évesen,2005  augusztus 17-én mutatkozott be, Magyarország ellen. A 63. percben cserélték be, majd a 65. percben rögtön ki is állították, miután Messi a mérkőzést vezető Markus Merk szerint lekönyökölte a mezét rángató Vancák Vilmost A döntést sokan vitatták, Maradona  egyenesen azt állította, előre megfontolt döntésről volt szó.  Messi Paraguay ellen tért vissza a csapatba, szeptember 3-án, a válogatott 1-0 arányban megnyert világbajnoki selejtezőjén. A meccs előtt azt nyilatkozta: "Ez egy újabb bemutatkozási lehetőség. Az első túl rövidre sikerült." Később, Peru ellen először lépett kezdőként pályára a válogatottban. A mérkőzés után Pekerman szövetségi kapitány "kincs"-ként jellemezte Messit. 2009.március 29-én, aVenezuela  elleni világbajnoki selejtezőn Messi először ölthette magára a válogatott legendás tízes mezét. Ez volt Diego Maradona első hivatalos meccse Argentína szövetségi kapitányaként. Argentína 4-0 arányban győzött, az első gólt pedig Messi szerezte.

2006-os világbajnokság
Messi lábközépcsont-sérülése, amelynek következtében a 2005-06-os szezon utolsó két hónapját is kihagyni kényszerült, veszélyeztette világbajnoki részvételét. Ennek ellenére a 2006. május 15-én kihirdetett keretnek ő is tagja volt. A világbajnokság előtti utolsó felkészülési meccseken már pályára lépett, 15 percet játszott az argentin U-20-as válogatott elleni utolsó hazai meccsen, majd a 64. percben szállt be csereként az utolsó barátságos meccsen Angola ellen Nápolyban A VB első csoportmeccsén a cserepadról nézte végig Argentína  elleni győzelmét. A következő meccsen,  Szerbia ellen Messi lett minden idők legfiatalabb argentin világbajnoki résztvevője, amikor a 74. percben  váltva pályára lépett. Becserélése után egy percen belül gólpasszt adott  Hemán Crespónak, majd ő állította be a 6-0-ás végeredményt. Ezzel a torna legfiatalabb, minden idők hatodik legfiatalabb világbajnoki góllövője lett. A következő, Hollandia elleni 0-0 alkalmával Messi a kezdőcsapat tagja volt. A Mexiko elleni nyolcaddöntőben a 84. percben csereként lépett pályára, 1-1-es állásnál. Gólt szerzett, amelyet les miatt érvénytelenítettek, Argentina pedig egy a hosszabbításban szerzett góllal jutott tovább. A Németország elleni negyeddöntőn Pekerman szövetségi kapitány nem cserélte be Messit, Argentina pedig 4-2 arányban tizenegyesekkel búcsúzott.

2007-es Copa America
Messi 2007 június 29-én játszotta első meccsét aCopa American, ekkor Argentina 4-1-re verte azEgyewsült Államokat. A meccsen Messi irányítóként is megmutatta klasszisát. Előkészített egy gólt csatártársának, Hernán Crespónak, és számos kapuralövése is volt. A 79. percben Carlos Tévez váltotta Messit, aki pár perccel becserélése után be is talált.   A második meccset Kolumbia ellen játszotta Argentina. A mérkőzésen Messi 1-0-ás kolumbiai vezetésnél tizenegyest harcolt ki, amelyet Crespo értékesített. A harmadik gólban is szerepet játszott. A tizenhatoson kívül szabálytalankodtak vele szemben, Juan Roman Riquelme pedig gólt szerzett a megítélt szabadrúgásból, 3-1-re növelve az argentin előnyt. A 4-2-es győzelemmel Argentina bejutott a torna negyeddöntő
harmadik mérkőzésen Paraguay ellen a szövetségi kapitány a biztos továbbjutás tudatában pihentette Messit. A 64. percben csereként lépett pályára Esteban Cambiasso helyén, 0-0-ás állásnál. A 79. percben Javier Mascherarónak készített elő egy gólt.A negyeddöntőben, Peru ellen ő lőtte a mérkőzés második gólját, Riquelme passzából. A végeredmény 4-0 lett. A Mexikó elleni elődöntőben Argentina 3-0 arányban győzött, többek között Messi átemelős góljával. A döntőben a csapat 3-0-ás vereséget szenvedett Braziliától.

A Pekingi olimpia
A Barcelona először nem engedte el játékosát a 2008 as Labdarugó tornájára később megmásította a döntését, miután Messi beszélt Josep Guardiola vezetőedzővel. Messi csatlakozott az argentin olimpiai válogatotthoz, és ő lőtte a Elefántcsontpart elleni 2-1-es győzelemmel végződő csoportmeccs első gólját. Legközelebb a negyeddöntőben volt eredményes, Hollandia ellen. Az első gólt ő szerezte, a másodiknál pedig ő adta a gólpasszt Ángel Di Máriánaka 2-1-es argentin győzelemmel végződő, hosszabbításos találkozón. Játszott a Brazília ellen 3-0-ra megnyert elődöntőn is, a Nigéria elleni döntőben pedig Di María az ő passzából lőtte az 1-0-ás győzelmet jelentő gólt.

2010-es világbajnokság
Messi az argentin válogatott vezéregyéniségeként indult a 210esDélafrikai VB-n Azonban korántsem hozta a várt teljesítményt. Az első Nigéria elleni találkozón hiába próbálkozott jónéhány kapuralövéssel, egyszer sem tudott a hálóba találni. Dél-Korea ellen hasonló volt a helyzet. Hiába akarta mindenáron a gólt, védői vagy túl erősen fogták, vagy pedig csak a balszerencsén múlott hogy nem ment be, viszont csapata minden góljában volt szerepe. A Görögország elleni meccsen először viselhette a csapatkapitányi karszalagot, mivel Mascherano nem volt a pályán, és majdnem meghálálta ezt a tisztséget, mivel óriási helyzetből kapufát lőtt. A válogatottal simán túljutottak Mexikón, Carlos Tévezlesgóljánál ő adta a gólpasszt.  A negyeddöntőben viszont csúfos, 4-0-s vereséggel búcsúztak Németország ellen.